Ziemia okrzemkowa – skład – z czego dokładnie składa się nasz diatomit?
Skład chemiczny ziemi okrzemkowej spożywczej: SiO2 amorficzny (91,62%), SiO2 krystaliczny (< 0,10 %), AI2O3 (1,91%), Fe2O3/FeO (1,4%), CaO (1,3 %), MgO (1,52 %), Na2O (0,65%), K2O (0,4%), SO3 (0,8 %), Mn2O3 (0,3 %), TiO2<0,1%, LOI (5,04%).
Ziemia okrzemkowa – właściwości zdrowotne.
Właściwości zdrowotne ziemi okrzemkowej wynikają m.in. właśnie z jej składu, dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na szczegółowy skład stosowanego diatomitu. Skład ziemi okrzemkowej wynika z geologicznego pochodzenia złoża, z którego wydobywany jest dany produkt. Pożądane przez nas właściwości ziemi okrzemkowej są natomiast wynikiem przede wszystkim wysokiej zawartości amorficznej krzemionki (SiO2) oraz znikomej zawartości krzemionki krystalicznej w składzie. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zdrowotnych właściwości diatomitu oraz właściwości chemicznych i fizycznych.
Jaki jest termin ważności ziemi okrzemkowej?
Bezterminowy. W skład ziemi okrzemkowej wchodzą głównie skorupki skamieniałych glonów w formie amorficznej krzemionki – przeleżały w takiej formie miliony lat – a więc przeżyją i nas. Należy je tylko przechowywać w suchym miejscu, aby nie nabrały wilgoci.
Ile krzemu dostarcza do organizmu 1 czubata łyżeczka ziemi okrzemkowej oraz jak ta wartość odnosi się do dziennego zapotrzebowania na krzem dla ludzkiego organizmu?
Zawartość krzemu wynika z przeliczenia np. masy atomowej krzemu i tlenu (28 oraz 2 x 16) – stosunek wagowy Si do SiO2 to 47%. Przy uwzględnieniu 89% zawartości krzemionki amorficznej w diatomicie zawartość czystego Si to 41,8 % wagowo w całej masie ziemi okrzemkowej. Tak więc jedna czubata łyżeczka (5g) to 2,09 g krzemu. Trzykrotna dzienna porcja to 3*2,09=6,27 g czystego krzemu. Biodostępność krzemu zależy m.in. od jego rozpuszczalności. Literatura jest ciągle uboga, jeśli chodzi o dane dotyczące metabolizmu krzemu u ludzi. Spowodowane jest to częściowo różnymi formami krzemu w diecie różniącymi się przyswajalnością przez organizm. Przykłady: badania wykazują przyswajanie krzemu na poziomie 80% jako ustabilizowany H4SiO4 (kwas ortokrzemowy), natomiast jako krzemian glinu Al2(SiO3)3 krzem był wchłaniany na poziomie 1%. Krzem jest przyswajany przez ludzi i zwierzęta jako kwas krzemowy, szczególnie ortokrzemowy H4SiO4 lub ortodwukrzemowy H6Si2O7. Wchłaniany jest dobrze z przewodu żołądkowo-jelitowego (50-80%): może być wchłaniany z płynów (20-30%) w postaci kwasu ortokrzemowego, bądź z pożywienia stałego (70-80%) w postaci zhydrolizowanej do tego kwasu. Przy założeniu przyswajalności H4SiO4 w 80% teoretycznie organizm może przyjąć 6,27 g * 80% = 5 g Si dziennie. Natomiast amorficzna krzemionka w przewodzie pokarmowym przechodzi do formy kwasu ortokrzemowego nie w całej postaci. Zakładając najniższą wartość, czyli 10% przyswajalności Si (krzemionka przechodzi w H4SiO4 i jest częściowo przyswajana przez organizm): 6,27 g*10%=0,627 g czystego krzemu na dobę. Zapotrzebowanie dzienne na krzem wynosi 0,375 g – w związku z czym 3 łyżeczki na dzień powinny w 100% zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, a nawet dostarczyć organizmowi podwójną porcję tego pierwiastka.
Czy ziemia okrzemkowa jest wolna od manipulacji genetycznych i „chemii” i czy jest produktem w 100% naturalnym?
Oferowana przez nas ziemia okrzemkowa jest produktem w pełni naturalnym, niepoddanym żadnym modyfikacjom chemicznym, genetycznym czy strukturalnym.
Czy ziemia okrzemkowa jest mieszana z popiołem drzewnym?
Nie. Nasz produkt absolutnie nie jest mieszany z niczym – jest to 100% czysty produkt nieposiadający żadnych dodatków.
Przypadkowo trafiłam na informacje ze ziemia okrzemkowa zawiera arszenik. Poniżej cytat “W piwie możemy znaleźć również sproszkowane rybie pęcherze! Karuk, zwany również rybim klejem, wykorzystywany jest – podobnie jak ziemia okrzemkowa, w której znajduje si m.in. arszenik – jako środek klarujący w produkcji wina i piwa.”. Trochę się zaniepokoiłam bo jestem w trakcie kuracji ZO i nie wiem czy brać to na poważnie.
Do klarowania piwa wykorzystywana jest KRYSTALICZNA ziemia okrzemkowa o dużym natężeniu zanieczyszczeń, pochodząca ze złóż europejskich. Tego typu ziemia nie nadaje się jako środek spożywczy – może być wręcz trująca ze względu na dużą ilość pierwiastków niesprzyjających zdrowiu. Nasze Okrzemki Naturalne są AMORFICZNE, o niezwykłej czystości – arszeniku tu brak. Tu od razu uczulam: pojawiły się podróbki naszego produktu w internecie – ziemia krystaliczna oferowana jest jako ta zdatna do spożycia. Osoby te, często z własnej niewiedzy lub nieświadomości, oferuję trujący produkt.
Czy ziemia okrzemkowa jest fotouczulająca?
Nie posiadamy naukowych informacji na ten temat, natomiast znaleźliśmy na stronie http://perfectbody.net.pl/pl/article/show/id,42-.html (2017), iż nie należy stosować krzemu w miejscu zabiegu.
W jakiej postaci diatomit dostaje się do jelit?
Same pancerzyki okrzemek w formie cylindrycznej częściowo rozpuszczają się w żołądku dysocjując z amorficznej krzemionki SiO2 do biologicznie przyswajalnego kwasu ortokrzemowego (ok 10%). Reszta przechodzi dalej do jelit eliminując na swojej drodze złogi, toksyny czy pasożyty, jednocześnie delikatnie oczyszczając ścianki jelita i jest wydalana.
Jakie jest oddziaływanie ziemi okrzemkowej na wodę w celu otrzymania “wody redox”? Ponoć zalewając kamienie krzemu wodą, można otrzymać „redox” właściwy dla organizmu.
Ziemia okrzemkowa jest w przeważającej części krzemionką, więc prawie nie rozpuszcza się w wodzie. Nie posiadamy fachowej literatury naukowej, mówiącej o otrzymywaniu „redoxu” (z zalewania krzemu wodą) właściwego dla organizmu. Woda sama z siebie ma swoją strukturę (polarną) i może się układać zgodnie ze strukturą krzemu – teoretycznie istnieje więc możliwość modyfikacji struktury wody. W tej kwestii należałoby się skonsultować ze specjalistami w dziedzinie.
Czy to prawda, że do diatomitu nie należy używać metalowych łyżeczek (żeby np. rozmieszać ją w wodzie)?
Ziemia okrzemkowa jest obojętna chemicznie na tlenki metali – z tego punktu widzenia można stosować metalowe łyżeczki. Z innego punktu widzenia metalowe łyżeczki mogą wprowadzać do organizmu tlenki metali, dlatego można się spotkać na z opinią, że nie należy używać metalowych łyżeczek.
Dawkowanie ziemi okrzemkowej oraz szczegóły jej stosowania mogą czasem rodzić pewne wątpliwości. Stosowanie ziemi okrzemkowej w konkretnych przypadkach nie zawsze jest dla Państwa jasne. Czy dzieci mogą przyjmować diatomit? A osoby stosujące określoną dietę? Co z kobietami w ciąży i karmiącymi? Czy muszę robić przerwę w stosowaniu ziemi okrzemkowej, czy mogę przyjmować ją z lekami? Dawkowanie ziemi okrzemkowej też nie zawsze musi być identyczne u każdego. Najważniejszą zasadą przy stosowaniu ziemi okrzemkowej jest picie dużej ilości płynów oraz dostosowywanie dawkowania do reakcji naszego organizmu. Generalnie nie ma przeciwskazań, aby diatomit przyjmować cały czas z niedługimi przerwami. Proszę pamiętać, że kwestie szczegółów dotyczących kuracji zawsze dobrze jest skonsultować z lekarzem. W tym dziale prezentujemy odpowiedzi na zapytania dotyczące dawkowania i stosowania ziemi okrzemkowej, które najczęściej do nas dopływają.
Na ile 1kg produktu starcza dla jednej osoby? Ile miesięcy przeciętnie trwa kuracja?
Kuracja trwa przeciętnie 6 miesięcy, na co starcza 1 kg ziemi okrzemkowej.
W jakiej ilości wody/płynu trzeba rozpuścić ziemię okrzemkową?
Tak naprawdę w dowolnej, nawet w minimalnej. Należy jednak pamiętać o prawidłowym uzupełnianiu płynów, piciu dużej ilości wody podczas kuracji.
Jakie są zalecenia dotyczące okresu oczyszczania organizmu?
Rekomendowany okres oczyszczania to 6 miesięcy. Później można zrobić 1 miesięczną lub dłuższą przerwę w stosowaniu diatomitu, a następnie (zależnie od woli) można kontynuować przez kolejne 6 miesięcy i tak cały czas.
Jak długo należy stosować ziemię okrzemkową w celu kuracji przeciwpasożytniczej?
Diatomit proszę stosować min. przez kilka tygodni, obserwować efekty. Później diatomit można brać aż do wyczerpania – jest bardzo bogatym źródłem krzemu i jednocześnie pomaga w pozbyciu się metali ciężkich i różnych toksyn.
Słyszałem/am, że diatomit najlepiej stosować min. kilka miesięcy w celu odrobaczenia, ale czy produkt można stosować stale w celu suplementacji krzemu?
Tak, diatomit można przyjmować na stałe w ramach suplementacji krzemem. Jeden ze współwłaścicieli złoża w USA stosuje ją nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, sam ma lat 90 i nieźle się miewa. Po 6 miesiącach stosowania produktu zalecamy zrobienie miesięcznej przerwy.
Czy można stosować ziemię okrzemkową u kobiet w ciąży?
Ze względu na brak danych naukowych na ten temat oraz na restrykcyjne prawo unijne nie poleca się stosować diatomitu u kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz dzieci do lat 12. W podanych przypadkach radzimy skonsultować się z lekarzem. Jeśli na własną odpowiedzialność podaje się diatomit dziecku młodszemu, należy uważnie obserwować reakcje jego organizmu i podawać dawkę o połowę mniejszą niż zalecana dla dorosłych.
Czy można podawać ziemię okrzemkową choremu na celiakię, czy jest to produkt bezglutenowy?
Amorficzna ziemia okrzemkowa ze słodkowodnego złoża jest produktem w 100% naturalnym, bez żadnych ulepszaczów, konserwantów, dodatków itp. Jest ona pozyskiwana najpierw ze złoża, później rozdrabniana (aby osiągnąć sypką konsystencję) i tyle – gotowa do zastosowania. Nie jest w związku z tym zanieczyszczona glutenem. Jej skład to ponad 90% amorficznej krzemionki SiO2 w postaci maleńkich krzemionkowych pancerzyków. Reszta to inne związki mineralne – nieszkodliwe, a nawet korzystne dla zdrowia. Zawartość pierwiastków śladowych, np. rtęci czy arsenu – na poziomie kilku ppm, czyli kilku cząstek na milion (całkowicie niezauważalne, zgodne z normami) – co stawia nasz produkt na absolutnie unikalnym miejscu na świecie pod względem czystości. Nie znamy doniesień naukowych dotyczących stosowania diatomitu w leczeniu / wspomaganiu leczenia celiakii, proszę na początku kuracji bardzo uważnie obserwować reakcję organizmu, w razie czego zmniejszyć dawkę albo odstawić przy niepokojących reakcjach. Pić dużo płynów.
Zaleca się, aby nie podawać diatomitu małym dzieciom. Jednak ziemia okrzemkowa dopuszczona jest do produkcji żywności dla niemowląt. Jak to interpretować?
Ziemia okrzemkowa jest dopuszczona dla niemowląt jako dodatek do żywności (zawartość w pożywieniu to ok. 2%). Nasz produkt to 90% czystej amorficznej krzemionki. Chodzi też o to, aby dziecka nie odwodnić gdyż ziemia okrzemkowa bardzo chłonie wodę w przewodzie pokarmowym. Ponadto ścianki jelita niemowlaka mogą być jeszcze cieniutkie i bardzo wrażliwe na mechaniczne działanie diatomitu (delikatne ocieranie się). Dlatego też nie zaleca się stosować ziemi okrzemkowej u niemowląt i bardzo małych dzieci. Nie zaleca się stosowania ziemi okrzemkowej przez dzieci do lat 12 również po prostu dlatego, że takie są przepisy.
Czy ziemia okrzemkowa pomaga na dolegliwości stawów, aparatu ruchu?
Z literatury wynika, że diatomit ma pozytywny wpływ na dobrą kondycję stawów, ścięgien i kości. Proszę jednak mieć świadomość, że każdy z nas ma niepowtarzalny, unikatowy organizm – jednym może pomóc innym niekoniecznie, gdyż przyczyną złego stanu aparatu ruchu może nie być niedobór krzemu w organizmie.
Czy można stosować diatomit przy kamicy nerkowej?
Nie ma przeciwwskazań przy kamicy nerkowej.
Czy diatomit można zażywać przed gastroskopią, kolonoskopią?
Nie mamy doniesień dotyczących przeciwwskazań stosowania ziemi okrzemkowej przed gastroskopią i kolonoskopią.
Czy przy stosowaniu ziemi okrzemkowej niezbędne jest wprowadzenie diety?
Nie trzeba wprowadzać żadnej diety. Dieta to indywidualny wybór każdego za nas. Należy jedynie pić dużo płynów.
Czy stosowanie diatomitu ma wpływ na stwardnienie rozsiane?
Istnieją artykuły wskazujące na korzystny wpływ amorficznej ziemi okrzemkowej na stwardnienie rozsiane. Mechanizm działania to wspomaganie eliminacji ciężkich toksycznych pierwiastków metalicznych. Proszę przejrzeć artykuł: https://www.westonaprice.org/health-topics/environmental-toxins/mad-as-a-hatter/ (2017).
Czy ziemia okrzemkowa ma wpływ na leki homeopatyczne?
Stosowanie diatomitu nie ma wpływu na leki homeopatyczne.
Czy diatomit można stosować razem z chlorellą i spiruliną?
Diatomit można łączyć z chlorellą i spiruliną. Co więcej, badania naukowe wykazały, że ziemia okrzemkowa może być dobrym nośnikiem w głąb organizmu zażywanych lekarstw.
Jak i jak długo można stosować ziemię okrzemkową w przypadku koni?
Ziemię okrzemkową można podawać wraz z paszą ok 140 g dziennie na osobnika lub w osobnym pojemniku. Zwierzę zazwyczaj będzie pobierało diatomit tak długo, aż jego organizm uzna, że tej substancji więcej nie potrzebuje. Hodowcy zauważyli, że źrebaki karmione ziemią okrzemkową rosną szybciej i mają zdrowsze kości, a ich ścięgna są mocniejsze. Proszę pamiętać, aby również u zwierząt stosować TYLKO amorficzną ziemię okrzemkową. Krystaliczna, stosowana do filtracji w przemyśle spożywczym, basenach itp. JEST NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA zwierząt wyższych. Na rynku polskim niestety pojawili się już oszuści sprzedający ziemię okrzemkową krystaliczną jako spożywczą, również dla zwierząt.
Ziemia okrzemkowa zastosowanie w kosmetyce znajduje już od jakiegoś czasu. Nie od dziś wiadomo, że krzem ma zbawienny wpływ na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Dotyczy to także sierści czy piór u zwierząt. Ziemię okrzemkową w kosmetyce można stosować na przykład do sporządzania maseczek czy kremów krzemowych do twarzy i ciała. Niektórzy bardzo chwalą sobie płukanki do ust powstające poprzez zmieszanie diatomitu z wodą. Obecnie kosmetyki tworzone wyłącznie z naturalnych produktów zyskują coraz większą popularność – są zdrowe i bezpieczne dla nas, ale też dla środowiska naturalnego. Z naszej strony zachęcamy Państwa do wypróbowania zasypki okrzemkowej do skóry (więcej do poczytania w dziale „produkty”), która świetnie pielęgnuje odparzenia i podrażnienia, pozostawiając miękką, zadbaną skórę. Zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce to bez wątpienia ciekawa alternatywa dla kosmetyków wytwarzanych z syntetycznych składników. Jeśli będą Państwo mieli wątpliwości, zachęcamy do przesyłania do nas zapytań i tworzenia tego działu razem z nami!
Nie używam past do zębów dostępnych na rynku i w związku z tym szukam alternatyw. Czy można wykorzystać diatomit do mycia zębów bez szkody dla szkliwa?
Nasza ziemia okrzemkowa jest amorficzną odmianą dwutlenku krzemu pochodzenia organicznego (naturalnego). Zawarty w niej krzem należy do najtwardszych pierwiastków na ziemi – z tego względu nie zalecamy myć ziemią okrzemkową zębów. Można natomiast płukać jamę ustną – znakomicie usuwa przykre zapachy i likwiduje zapalenia dziąseł i przyzębia.
Czy ziemię okrzemkową można stosować jako maseczka na twarz?
Diatomit jako maseczka peelingująca – znakomity pomysł! Jest też znakomita na usuwanie wszelkich “potówek” i zanieczyszczeń twarzy czy innych obszarów ciała. Efekty można zauważyć naprawdę szybko, chociaż wiadomo – każdy organizm reaguje inaczej. W celu stworzenia maseczki diatomit należy wymieszać z niewielką ilością wody.
Ziemia okrzemkowa na pluskwy, pchły i wszelkie biegające czy skaczące pasożyty może być stosowana na zasadzie opylenia zakażonych pomieszczeń lub bezpośredniej aplikacji na zainfekowaną skórę. Natomiast ziemia okrzemkowa na pasożyty wewnętrzne stosowana jest poprzez jej spożywanie. W obydwu przypadkach mechanizm działania jest podobny. Ziemia okrzemkowa pasożyty odstrasza lub uszkadza na zasadzie odwadniania oraz niszczenia ich powłok, a także zapobiegania ich rozmnażaniu się. Proszę pamiętać, że diatomit to nie środek chemiczny, który bezwzględnie unicestwia wszystko na swojej drodze, lecz całkowicie naturalny preparat, którego działanie może wymagać nieco więcej czasu, jednak stanowiący świetną alternatywę dla chemicznych, często niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska rozwiązań. Istnieje wiele doniesień naukowych potwierdzających antypasożytnicze działanie ziemi okrzemkowej. Zachęcamy do przesyłania własnych spostrzeżeń dotyczących efektów działania ziemi okrzemkowej na pchły, pluskwy, pasożyty wewnętrzne czy zewnętrzne.
W jaki sposób i czy diatomit zwalcza pasożyty typu glisty, czy pomaga tylko usunąć z organizmu ich szczątki?
Amorficzna ziemia okrzemkowa może pomóc w zwalczeniu glist – może gdyż jest to produkt pochodzenia naturalnego, nie środek chemiczny niszczący po drodze wszystko, co napotka. Mechanizm eliminacji pasożytów – fizyczne niszczenie powłok / wysuszanie organizmu pasożyta. Drugim mechanizmem działania jest wspomaganie eliminacji resztek po pasożytach poprzez mechaniczne wymiatanie ich z jelit.
Czy przy stosowaniu diatomitu przeciw pasożytom należy dodatkowo stosować enzymy trawienne?
Można, natomiast nie jest to warunek konieczny. Przyjmowanie enzymów może usprawnić proces rozkładu wyeliminowanych pasożytów.
Czy ziemia okrzemkowa po rozpyleniu w mieszkaniu nie zaszkodzi malutkiemu dziecku?
Dziecko nie powinno być obecne przy samym rozsypaniu diatomitu z uwagi na pylenie. Później dziecko już może przebywać w pomieszczeniu.
Nawet przy stosowaniu całkowicie naturalnej substancji jak ziemia okrzemkowa skutki uboczne przyjmowania mogą się pojawić. Podczas kuracji ziemią okrzemkową efekty uboczne, które występują stosunkowo najczęściej to: bóle głowy, zaparcia i objawy grypopodobne. Bóle głowy czy problemy z wypróżnianiem to najczęściej wynik picia zbyt małej ilości płynów podczas przyjmowania diatomitu. Natomiast objawy grypopodobne (czy wypryski skórne) są typowym objawem pozbywania się przez organizm toksyn podczas kuracji oczyszczającej. Skutki uboczne przy stosowaniu ziemi okrzemkowej dotyczą jednak tylko paru % osób, które decydują się na przyjmowanie diatomitu. Najczęściej rozwiązaniem jest po prostu tymczasowe zmniejszenie dawki. Natomiast zawsze warto poradzić się lekarza, gdyż dane efekty uboczne z ziemią okrzemkową mogą okazać się niezwiązane, a być skutkiem np. innej infekcji czy zapalenia, które właśnie się rozwinęło. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania dotyczące skutków ubocznych przy stosowaniu ziemi okrzemkowej, jakie najczęściej dostajemy.
Czy są jakieś przeciwskazania stosowania ziemi okrzemkowej u ludzi (np. choroby jelit)? Jakich efektów można spodziewać się po 10-14 dniach stosowania?
Nie są nam znane przeciwwskazania. Po 10-14 dniach mogą pojawić się efekty uboczne typu zaparcia (przy piciu zbyt małej ilości wody) lub objawy grypopodobne (przy zbyt dużej dawce początkowej).
Co zrobić, gdy po zażyciu produktu źle się poczuję? Znajomy stosował i czuł się, jakby miał grypę… Ile powinna trwać kuracja oczyszczająca?
Proszę zacząć od 1 łyżeczki rano na czczo i wieczorem przed spaniem. Dużo pić. Jeśli wystąpią objawy grypopodobne (co jest efektem oczyszczania się organizmu), proszę zmniejszyć dawkę np. o połowę i rozpocząć kurację od nowa. Należy samemu obserwować reakcję organizmu, jeśli nie będzie objawów, to spokojnie stosować 1 łyżeczkę dziennie stopniowo zwiększając do 1 łyżki stołowej dziennie (pół rano i pół wieczorem). Kuracja może trwać kilka miesięcy (zwykle 1-6 miesięcy) – jest to proces powolny.
Czy spożywanie ziemi okrzemkowej może prowadzić do zaostrzenia astmy?
Chodzi tylko o ewentualne wdychanie – proszę nie doprowadzać do zbyt nadmiernego pylenia. Samo spożywanie nie powinno mieć wpływu na zaostrzenie astmy, natomiast w pierwszym stadium odtruwania mogą wystąpić objawy grypopodobne – organizm może reagować tak na kumulację ewentualnych toksyn podczas ich usuwania.
Czy diatomit można przedawkować? Stosuję od kilku dni dawki 2x po 1 płaskiej łyżce stołowej, nie wystąpiły u mnie efekty grypopodobne. Chcę w przeciągu tygodnia zwiększyć dawki do 2x na dobę po czubatej łyżce stołowej na 250ml (szklankę) wody. Czy są jakieś przeciwskazania?
Jedna szklanka wody to stanowczo za mało. Przy zwiększonej ilości podawanej ziemi okrzemkowej mogą wystąpić zaparcia i efekty przyśpieszonej detoksykacji, należy pić dużo wody. Ponadto zwiększa się ryzyko efektów ubocznych związanych z ewentualnym zmniejszaniem się płytek miażdżycowych (zawroty głowy). Proszę bardzo uważnie obserwować swój organizm – w przypadku niepokojących objawów zalecamy zmniejszenie dawki.
Po 3 dniach stosowania ziemi okrzemkowej obserwuję niepojące objawy: wzdęcie brzucha, lekka opuchlizna nóg i brak sił! Czy to normalne? Powinno przejść z czasem?
Różnie reagujemy na spożywanie diatomitu. U niektórych nie pojawiają się żadne efekty uboczne, u innych mogą pojawić się: swędzenia, bóle, objawy grypopodobne itd. (statystycznie skutki uboczne pojawiają się u kilku % osób stosujących diatomit). Proszę uważnie obserwować siebie – i ewentualnie zmniejszyć dawkę lub odstawić produkt. Proszę pić wodę – picie zbyt małej ilości płynów może prowadzić do zaparć, bólów głowy i słabego oczyszczania organizmu. W przypadku wątpliwości zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem – nawet niezależnie od stosowania ziemi okrzemkowej może pojawić się infekcja czy stan zapalny, który nie był wcześniej zdiagnozowany.
Czy skutkiem ubocznym stosowania diatomitu może być wysypka i swędzenie skóry?
Tak, wysypka może być typowym objawem oczyszczania organizmu, który przy dużej koncentracji usuwanych toksyn stara się je wyeliminować poprzez skórę. Można przeczekać albo zmniejszyć dawkę.
Zapraszamy na dział ziemia okrzemkowa forum (blog https://okrzemkinaturalne.wordpress.com/ ) oraz na nasze portale społecznościowe, gdzie zachęcamy do dyskusji i wyrażania opinii na temat ziemi okrzemkowej. Jeśli chodzi o produkt stosunkowo nowy na rynku jak ziemia okrzemkowa opinie Klientów są dla nas bardzo cenne. Jeśli masz jakieś własne spostrzeżenia dotyczące stosowania diatomitu, prześlij nam swoją opinię. Ziemia okrzemkowa wzbudza też coraz większe zainteresowanie w środowisku lekarzy, zielarzy i zwolenników naturalnych metod wspomagania zdrowia. W tym dziale systematycznie będziemy dodawać opinie lekarzy i innych kibicujących nam osób, dotyczące kuracji diatomitem, również opinie Wasze – użytkowników! Już teraz zachęcamy do zapoznania się z naukowymi doniesieniami na temat ziemi okrzemkowej i krzemu w dziale „Literatura”. Zapraszamy też do śledzenia „Aktualności”, gdzie zamieszczamy bieżące informacje o promocjach, wydarzeniach i innych wartych uwagi akcjach ze świata diatomitu .
Lekarz Jarosław Niebrzydowski poleca naszą ziemię okrzemkową DiatoNat Human w leczeniu osteoporozy:
http://doktorjarek.pl/osteoporoza,5,pl.html , (2018)
Artykuł dotyczący naszych produktów możecie znaleźć w marcowo kwietniowym (2018) numerze czasopisma Żyj Naturalnie! :
https://zyj-naturalnie.pl/index.php/produkt/zyj-naturalnie-nr-5-marzec-kwiecien-2018/ , (2018)
E-book Diatomit Srażniekiem Twojego Zdrowia w serwisie Vibronika:
http://www.vibronika.eu/e-book-diatomit-strannikiem-twojego-zdrowia , (2018)
Po tygodniu zażywania niektórzy moi pacjenci mają już pierwsze efekty w postaci eliminacji pasożytów, wychodzenia włosów z martwymi cebulkami, wykasływania flegmy zalegającej latami oraz zabliźniania skóry po otarciach. Mam Pana 87 letniego, który ma problem z aparatem ruchu, w związku z nim przewrócił się i bardzo mocno zdarł naskórek na kości piszczelowej. Byłam u niego w domku i zastosowałam ziemię okrzemkową. Rewelacja 🙂 następnego dnia otarcie było zabliźnione, zmniejszył się o wiele stan zapalny i nóżka przestała boleć. Widziałam Państwa blog i fajnie, że już istnieje. Ja też za jakiś czas dokonam wpisu.
– Zadowolona Użytkowniczka
W tym dziale poruszymy wątpliwości dotyczące bardziej formalnych kwestii związanych z zakupem tego dość nietypowego produktu, jakim jest ziemia okrzemkowa – cena, jak dokonać bezpiecznego zakupu, na co zwracać uwagę. Klienci nieraz dziwią się skąd wynika duże zróżnicowanie na rynku, jeśli chodzi o cenę ziemi okrzemkowej spożywczej – dlaczego za 1 kg trzeba zapłacić niekiedy 60zł, a w innych miejscach nawet 5zł? W takich wypadkach cena ziemi okrzemkowej wiąże się bezpośrednio z jej jakością oraz bezpieczeństwem zakupu. Tani diatomit nie nadaje się do spożycia, gdyż jest to substancja o postaci krystalicznej, nie amorficznej i jest używana do zupełnie innych celów niż ziemia okrzemkowa spożywcza. Cena ma znaczenie i należy zwracać na nią uwagę – dobrej jakości diatomit nie może być bardzo tani. Jeśli chcemy dokonać zakupu bezpiecznego dla naszego zdrowia, musimy uważać też na inne kwestie – czy wybrany przez nas produkt posiada odpowiednie certyfikaty i jest dopuszczony do obrotu? Czy ziemia okrzemkowa, którą chcemy podać naszemu zwierzęciu ma przydzielony numer weterynaryjny? Zapraszamy do lektury najczęstszych zapytań na wspomniane tematy.
Czym się różni nasza ziemia okrzemkowa od tej sprzedawanej przykładowo za 9 zł?
Niemal wszystkie sprzedawane w Polsce rodzaje ziemi okrzemkowej to postać krystaliczna (czyli kwarc – „piasek”) używana do filtracji basenów, akwariów, w przemyśle browarniczym itd. Taka postać diatomitu jest niezdatna do spożycia oraz NIEBEZPIECZNA dla zdrowia z dwóch powodów: 1. Jest to kwarc – to tak jakby najeść się piasku kwarcowego 2. Jest zanieczyszczona, w tym może zawierać bardzo niebezpieczne pierwiastki takie jak arsen. My oferujemy ziemię okrzemkową amorficzną (niekrystaliczną), przydatną do spożycia i wolną od niebezpiecznych zanieczyszczeń. UWAGA! 1. W Internecie pojawiają się osoby sprzedające krystaliczną ziemię okrzemkową jako amorficzną! 2. Czysty diatomit amorficzny ma kolor biały, kredowy; należy unikać zabarwienia brunatnego(zanieczyszczenia) oraz różowawego (postać krystaliczna, chociaż ta potrafi również być biała). Należy zawsz się upewnić, czy kupowany produkt posiada odpowiednie certyfikaty oraz dopuszczenia do obrotu.
Czy ziemia okrzemkowa jest dopuszczona do obrotu?
Firma wprowadzająca produkt na rynek przyjmuje odpowiedzialność prawną za to, czy dany produkt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Od 13.07.2013 UE określa zgodność produktu z prawem UE. Nasze Okrzemki Naturalne jako jedyne mają atesty i certyfikaty amerykańskie i europejskie – nr CAS 61790-53-2, nr WE 612-383-7 100, nr UE 231-2012, nr UE 1129-2011, EFSA 1132-2009. Ziemia okrzemkowa jako produkt geologiczny jest produktem bezterminowo ważnym. Diatomit pochodzenia słodkowodnego jest co roku atestowany w USA przez rządową Agencję ds. Leków i Żywności (FDA), co roku dostaje też certyfikat OMRI (Instytut Badawczy Materiałów Organicznych). Jest uznany za produkt bezpieczny przez Codex Alimentarius. W USA ziemia okrzemkowa poza lekami jest stosowana jako dodatek do blisko 1000 produktów spożywczych jako nośnik przyswajalnego krzemu. W Europie produkt został zarejestrowany w GIS jako suplement diety. Dodatkowo posiadamy certyfikat BIO i EKO Unii Europejskiej na oferowane produkty oraz numer weterynaryjny na produkty dla zwierząt. W razie szczegółowych zapytań prosimy o kontakt mailowy.
Czy płatność jest możliwa tylko przez Pay Pal?
Można kupować nie tylko poprzez PayPal – informacje są dostępne w zakładce Sklep/Płatności. Zakupu można dokonać również poprzez Allegro (sklep mineral-guard). Istnieje również możliwość wysyłki za pobraniem. Można również płacić zwykłym przelewem. Wysyłkę realizujemy zaraz po zaksięgowaniu przelewu na poniższe konto:
Mineral Guard Europe Sp. z o.o.
Jana Kazimierza 279 lok. 3, 05-126 Stanisławów Pierwszy
PKO SA, 37 1240 6117 1111 0010 7146 1240
Jeżeli jest możliwość to proszę o załączenie potwierdzenia przelewu (na info@mineral-guard.com.pl) – znacznie przyspieszy to wysyłkę. Prosimy pamiętać o podaniu adresu dostawy wraz z numerem telefonu kontaktowego (jeżeli taki jest) dla doręczyciela.23