okrzemki-naturalne-diatonat

Nasze okrzemki (ziemia okrzemkowa), ze względu na swoje właściwości higroskopijne i przeciw szkodnikom, są znakomitym środkiem do utrzymania odpowiedniej higieny pomieszczeń w każdym gospodarstwie domowym…

Ziemia Okrzemkowa na
pchły

Ziemia Okrzemkowa na
inne szkodniki

Ziemia Okrzemkowa na pluskwy domowe

Ziemia Okrzemkowa do kuwet zwierzęcych i ściółek

Ściółki i pomieszczenia dla drobiu

Ptaszyńce i inne pasożyty

Dodatek do ściółki – prewencyjnie

Okrzemki (ziemia okrzemkowa) są nietoksyczną i bezpieczną dla środowiska alternatywą dla chemicznych środków na pasożyty oraz szkodniki takie jak: pchły, kleszcze, pluskwy domowe, wszy, mrówki, mszyce, ptaszyńce i inne. Okrzemki ograniczają uciążliwe owady i pasożyty poprzez fizyczne (nie chemiczne) uszkadzanie ich organizmów. Dlatego są tak bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i hodowlanych oraz roślin. W celu zapewnienia higieny pomieszczeń miejsca narażone na działanie szkodników należy osypywać ziemią okrzemkową.

Na takiej samej zasadzie można pozbyć się niechcianej wilgoci.

Ziemia Okrzemkowa na pchły  

Aby skutecznie wyeliminować pchły musisz zastosować Ziemię Okrzemkową na wszystkie powierzchnie jednocześnie, tzn. na sierść psów, kotów, na pościel, podwórko itd. Wszystko musi być pokryte proszkiem Ziemi Okrzemkowej w tym samym czasie, ponieważ tylko od 5% do 15% pcheł , które widzisz, to dorosłe osobniki. Pozostałe 85% do 95% to larwy lub nie wyklute jaja. Z twego też powodu należy zabieg opylenia proszkiem Ziemi Okrzemkowej powtarzać aż do całkowitego usunięcia niechcianych owadów (zwykle zajmuje to 2-3 tygodnie).

Nanieś na dłoń Ziemię Okrzemkową i wetrzyj ją w sierść swojego zwierzęcia przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu. Możesz użyć aplikatora do rozpyleń proszkowych. To samo zrób z pościelą, dywanami, podłogą i wszędzie tam, gdzie podejrzewasz przebywanie pcheł. Opyl wejście do pomieszczenia, aby zapobiec przedostawaniu się pcheł do wnętrza.

Ziemia Okrzemkowa na pluskwy domowe 

Rozpyl proszek Ziemi Okrzemkowej na pościel i  materac, zwracając szczególnie  uwagę na fałdy. Pluskwy domowe nie potrafią fruwać, dlatego pokryj Ziemią Okrzemkową nogi łóżka tak aby pluskwy chcące opuścić łóżko lub się do niego dostać zostały zlikwidowane. Łóżko odsuń od ściany i nie dopuszczaj aby pościel dotykała podłogi. Opyl Ziemią Okrzemkową wykładziny, dywany i rogi pomieszczeń. Wyjmij wtyczki z gniazdek elektrycznych i wdmuchnij trochę ziemi Okrzemkowej do wnętrza gniazdek. Powtarzaj proces rozpylania przez 5-6 dni tak, aby całkowicie zlikwidować pluskwy.

Ziemia Okrzemkowa na inne szkodniki i niechciane owady 

(mrówki, mszyce, gąsienice, stonogi, pchełki rzepakowe, muszki owocówki, skorki, wszy, roztocza, karaluchy, rybiki cukrowe, ślimaki, ślimaki bez muszli, pająki, muchy, świerszcze domowe). Rozpyl proszek Ziemi Okrzemkowej wszędzie tam, gdzie masz problemy z owadami. Mogą to być wewnętrzne ściany pomieszczeń, rogi, listwy przypodłogowe itd. Ponawiaj rozpylanie Ziemi Okrzemkowej kilkukrotnie w przypadku szkodników mających larwy lub/i jaja. Można również nanieść warstwę Ziemi Okrzemkowej o grubości 5 cm prze wejściem do danego pomieszczenia, aby uniemożliwić przedostanie się pełzających owadów do wnętrza.

Zalecenia i środki ostrożności

Nie dopuszczaj do przedostania się Ziemi Okrzemkowej do oczu. Ziemia Okrzemkowa, jako środek wysuszający, może powodować ich suchość. Unikaj długotrwałego wdychania dużych stężeń rozpylanej Ziemi Okrzemkowej , gdyż może to doprowadzić do podrażnień układu oddechowego. Zakładaj maskę na twarz (lub postępuj ostrożnie) szczególnie wtedy, kiedy masz problemy z płucami i układem oddechowym lub gdy masz astmę. Nie nanoś przesadnie dużej ilości Ziemi Okrzemkowej na dywany, wykładziny itd., gdyż może to powodować zaburzenia w pracy używanych odkurzaczy.

Ziemia Okrzemkowa jako dodatek do kuwet zwierzęcych i ściółek. 

Zasypka okrzemkowa ogranicza nieprzyjemne zapachy, wysusza odchody i utrzymuje suchość kuwety i ściółki, a także eliminuje ptaszyńce, larwy much i innych owadów.

Kuwety

  • posyp kuwetę cienką warstwą produktu lub dodaj do kuwety wg własnego uznania. Wymieszaj produkt ze żwirkiem lub inną ściółką.


Ściółki i pomieszczenia dla drobiu

  • upewnij się, że pomieszczenie jest czyste i suche
  • dodaj 75g ziemi okrzemkowej na każdy metr kwadratowy podłogi (metr sześcienny ściółki) i rozprowadź równomiernie
  • umieść drobny kopczyk ziemi okrzemkowej na końcu każdej żerdzi oraz nasyp niewielką ilość wzdłuż żerdzi
  • nasyp nieco ziemi okrzemkowej na dno każdego gniazda
  • ziemię okrzemkową można rozmieszać z wodą i rozprowadzać przy pomocy rozpylacza/ myjki ciśnieniowej po usunięciu filtra, gdyż produkt nie rozpuszcza się w wodzie
  • podaj ziemię okrzemkową w płytkim naczyniu lub rozsyp, aby zwierzęta mogły swobodnie ją spożywać (UWAGA: nigdy nie stosuj w tym celu krystalicznych odmian diatomitu! Tylko bezpieczną postać amorficzną)
  • umieść sporo ziemi okrzemkowej w ulubionym przez zwierzęta miejscu do suchej kąpieli, aby mogły swobodnie jej zażywać


Ptaszyńce i inne pasożyty

W celu stosowania przeciwko ptaszyńcom (a także innym pasożytom) należy podać ptakom pojemnik wypełniony diatomitem do samodzielnej suchej kąpieli lub przesypać pióra ptaka okrzemkami i pocierać/przeczesać, aby dotrzeć do zakamarków skóry i piór. Najlepiej w nocy, kiedy pasożyty żerują na ptakach. Należy wziąć pod uwagę, że pasożyt ten bytuje i rozmnaża się w różnych szczelinach pomieszczeń, a jego cykl rozwojowy przy sprzyjających warunkach jest bardzo szybki, przy czym bez pokarmu może przeżyć nawet parę miesięcy. Narażone pomieszczenia należy najpierw oczyścić z kurzu, ściółki i innych zanieczyszczeń np. przy pomocy odkurzacza. Następnie zastosować osypywanie ziemią okrzemkową, starając się dotrze do szczelin, zakamarków itp. Ponieważ pasożyt może się kryć w bardzo niedostępnych zakamarkach, zabiegi należy powtórzyć parę razy w razie konieczności.


Dodatek do ściółki – prewencyjnie

Polecamy stosowanie naszej ziemi okrzemkowej prewencyjnie jako dodatek do ściółki. Jej wyjątkowe zdolności pochłaniające wpłyną dodatkowo na usuwanie z podłoża nadmiernej wilgoci, toksyn, osuszanie odchodów itp. Osuszanie wpłynie również korzystnie na stan stóp drobiu i innych zwierząt.

Zalecenia i środki ostrożności

Nie dopuszczaj do przedostania się produktu do oczu – z uwagi na jego właściwości wysuszające może powodować ich suchość. Unikaj długotrwałego wdychania dużych stężeń rozpylanego produktu, ponieważ może to doprowadzić do podrażnień układu oddechowego. Unikaj kontaktu z oczami i ubraniami. Po zastosowaniu umyj ręce przy pomocy wody i mydła. Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń i unikaj wdychania produktu. W przypadku długotrwałej ekspozycji na dużą ilość produktu stosuj odpowiednia ochronę oczu oraz maskę na twarz przeciw pyłom. Zachowaj bezpieczeństwo pracy. Zawsze czytaj etykietę oraz informacje o produkcie przed użyciem.