okrzemki-naturalne-diatonat

Diatomit (ziemia okrzemkowa) dla zwierząt jest mineralnym antyzbrylającym dodatkiem do pasz i jednocześnie doskonałym źródłem bioprzyswajalnego krzemu, a dzięki unikalnej przestrzennej budowie okrzemek, pomaga eliminować złogi, toksyny i pasożyty z organizmu zwierzęcia…

Nasza ziemia okrzemkowa dla zwierząt posiadają formę amorficzną i (w przeciwieństwie do form krystalicznych) może być z stosowane jako antyzbrylający dodatek do pasz i leków weterynaryjnych.

Część okrzemkowych pancerzyków metabolizuje w drogach trawiennych zwierzęcia, dostarczając organizmowi biologicznie czynnego kwasu ortokrzemowego, który jest naturalnym źródłem przyswajalnego krzemu i posiada zbawienne zdrowotne właściwości.

Polepszenie kondycji zwierząt, usuwanie złogów w jelitach. Porcja diatomitu podawanego zwierzęciu posiada ujemnie naładowane pancerzyki okrzemek, przyciągające dodatnio naładowane toksyczne substancje, takie jak: endotoksyny, pozostałości po bakteriach i lekach, grzybach, pleśni, pestycydy oraz kationy metali ciężkich; wiąże je to w cylindrycznej strukturze pancerzy i powoduje opuszczanie układu pokarmowego razem z odchodami. Czyste jelita umożliwiają zwiększenie przyswajalności paszy, a także pomoc w walce z biegunką, co umożliwia prawidłowy przyrost wagi. 

Naturalne wspomaganie walki z pasożytami. Okrzemki znajdują zastosowanie w profilaktyce oraz zwalczaniu wewnętrznych i zewnętrznych pasożytów zwierząt domowych i hodowlanych, w tym drobiu i innych ptaków. Eliminacja pasożytów polega na fizycznej (mechanicznej) destrukcji ich ciał i innych form oraz zapobieganiu rozmnażania się.

Stosowanie ziemi okrzemkowej dla zwierząt wyraźnie obniża ilość much i ogranicza nieprzyjemny zapach odchodów.

Diatomit (ziemia okrzemkowa) daje dla zwierząt wiele korzyści zdrowotnych, dzięki uzupełnianiu krzemu (Si) w formie bioprzyswajalnego kwasu ortokrzemowego:

  • poprawa stanu skóry, sierści i piór: stają się ładniejsze i bardziej błyszcząca; stosowanie diatomitu zwiększa zawartość Si w tkance łącznej
  • mniejsze ryzyko urazów, przyśpieszenie gojenia się ran, poprawa kondycji stawów: Si wspiera tworzenie się kolagenu i polepsza kondycję tkanki łącznej – tkanki chrzęstnej, ścięgien, wiązadeł, układu naczyniowego
  • polepszenie gojenia się złamań kostnych: Si odgrywa tak samo istotną rolę w formowaniu i odbudowie kośćca co wapń
  •  mniejsza skłonność do zaparć lub biegunek: nawet u zwierząt, które były lekooporne
  •  polepszenie produktywności kur niosek oraz jakości jaj
  •  poprawa kondycji zwierząt.

Ziemia okrzemkowa dla zwierząt jako środek przeciwzbrylający stosowany do karm. Pasze dla zwierząt hodowlanych zawierają takie substancje jak melasa, które są przyczyną lepkości cząstek. Z tego powodu pokarm się zbryla i pleśnieje. Diatomit dodany do karmy otaczają każdą cząstkę pokarmu i zapobiegają zlepianiu się, dzięki czemu przeciwdziała psuciu się czy stęchliźnie. Oznacza to mniejsze straty pasz. Także dzięki separacji cząsteczek karmy zwierzęce enzymy trawienne mogą lepiej otaczać każdą cząstkę. Oznacza to polepszenie przyswajalności paszy. Zwierzę uzyskuje większy pożytek z pobierania pożywienia, a hodowca większy zysk ze swojej działalności.

Zwierzę żywione karmą z dodatkiem odpowiedniej ilości diatomitu nie podlega wpływowi pasożytów i toksycznych chemikaliów, odnosząc maksymalną korzyć ze spożytego pokarmu i wody. Dzięki powyższym czynnikom koszty weterynaryjne mogą być znacząco zredukowane.

Ziemia okrzemkowa jako produkt całkowicie naturalnego pochodzenia, jednocześnie bezpieczny, nie wykazujący toksycznego działania względem zwierząt i środowiska, stanowi wartościowy dodatek paszowy dla zwierząt gospodarskich, w tym drobiu. Stanowi ona źródło ważnego pierwiastka, jakim jest krzem w postaci krzemionki, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ptaków i formowania się u młodych osobników kości. W przeprowadzonych badaniach stwierdzono również, że dodatek ten wykazuje także właściwości przeciwpasożytnicze, dlatego też może on być alternatywą dla syntetycznych leków i preparatów, zwłaszcza w gospodarstwach ekologicznych. Dodatkowo, jak wykazują badania, ziemia okrzemkowa stanowi także bardzo dobry absorbent niwelujący działanie aflatoksyny. Tak wielowymiarowe korzystne działanie tego dodatku na drób sprawia, że w przyszłości może on być szerzej stosowany, również w chowie intensywnym.

 Szczegółowe informacje dostępne w dziale Literatura.

Sposób użycia

Dzienna dawka przyjmowanych okrzemek zależy od zwierzęcia i jego wagi. Zwykle zaleca się stosowanie diatomitu w ilości 2% masy podawanej zwierzęciu karmy/paszy. Dla ułatwienia poniżej podajemy przybliżone dawkowanie: 

  • kocięta – ½ łyżeczki do herbaty (1,5 g)
  • koty – 1 łyżeczka do herbaty (3 g)
  • szczeniaki – od ½ do 1 łyżeczki do herbaty (1,5 – 3 g)
  • psy o wadze poniżej 16 kg – 1 łyżeczka do herbaty (3 g)
  • psy o wadze między 16 a 45 kg – 1 łyżka stołowa (5 g)
  • psy o wadze powyżej 45 kg – 2 łyżki stołowe (10 g)
  • konie – od ½ do 1 szklanki (100-200 g)
  • bydło, krowy mleczne, kozy i owce – 2% suchej masy podawanej paszy
  • ptaki, drób, kury, kurczęta – 2% suchej masy podawanej paszy

Zalecenia i środki ostrożności

Unikaj długotrwałego wdychania dużych stężeń produktu, gdyż może to doprowadzić do podrażnień układu oddechowego. Zakładaj maskę na twarz (lub postępuj ostrożnie) szczególnie wtedy, kiedy masz problemy z płucami i układem oddechowym lub gdy masz astmę. Nie dopuszczaj do przedostania się produktu do oczu, gdyż mogą powodować ich suchość. Nigdy nie stosuj krystalicznych odmian okrzemek oraz tych nieposiadających numeru weterynaryjnego. Może to spowodować uszkodzenia organizmu Twoich zwierząt.

Okrzemki Naturalne jako dodatek do żywności nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Dodatki do żywności nie zastępują zrównoważonego sposobu żywienia i zdrowego stylu życia. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tradycyjne stosowanie diatomitu jako dodatku do żywności nie zapewnia stuprocentowego uzyskania pożądanych wyników.

Ziemia okrzemkowa dla zwierząt nie zastępuje stawiania diagnozy jakichkolwiek problemów zdrowotnych lub chorób bez konsultacji z właściwym lekarzem weterynarii. Jeżeli Twojemu zwierzęciu podajesz leki, skontaktuj się z lekarzem weterynarii zanim zaczniesz stosować diatomit celem skonsultowania ewentualnych interakcji z przyjmowanymi lekami. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii również wtedy, gdy masz wątpliwości odnośnie stosowania produktu.

 Posiadamy numer wet. PL α14083395p na diatomit dla zwierząt.