okrzemki-naturalne-diatonat

Okrzemki (ziemia okrzemkowa) dla roślin to naturalny repelent oraz składnik nawożący i utrzymujący wilgoć. Ziemia okrzemkowa zastosowana w rolnictwie czy w domu dostarczy roślinom krzemu niezbędnego dla ich prawidłowego wzrostu oraz rozwoju…

OKRZEMKI (ZIEMIA OKRZEMKOWA) –  W ROLNICTWIE, OGRODNICTWIE, SADOWNICTWIE I DOMOWEJ HODOWLI ROŚLIN ORAZ JAKO NATURALNY REPELENT

Rośliny we wczesnym stadium wzrostu zawierają krzem (Si) w formie kwasu krzemowego. Stężenie tego kwasu zmniejsza się wraz z wiekiem rośliny, zbliżając się do zera w roślinach dojrzałych z powodu okrywania cząstek SiO2 organicznymi polifenolami. Również wysuszenie rośliny powoduje izolację kwasu krzemowego, co prowadzi do wyraźnej jego redukcji.

Dlatego okrzemki (ziemia okrzemkowa) dla roślin są tak bardzo istotne?

Rola strukturalna: Si przyczynia się zwiększonej wytrzymałości na ściskanie i sztywności ścian komórek roślinnych, które uczestniczą w fotosyntezie poprzez polepszanie zdolności przechwycenia światła. Sprawia również, że roślina jest bardziej odporna na suszę. Obecność Si zmniejsza parowanie, przyczyniając się do utrzymania wody w tkankach.

  • Rola fizjologiczna: zwiększona sztywność kanałów tlenowych w tkankach ułatwia przenikanie tlenu przez korzenie.
  • Rola ochronna: Si zwiększa odporność na patogeny, owady i mięczaki. Ochrania również rośliny przed toksycznością nadmiaru metali, takich jak mangan i żelazo, poprzez zwiększenie rozmieszczenia ich w całej roślinie i przyczynianie się do ich łatwiejszego rozpuszczania. Kwas krzemowy formuje się również w krzemiany otaczające mikrocząsteczki tlenków tych metali, zwiększając ich stabilność.
  • Rola odstraszania szkodników – naturalny repelent: unikalne właściwości strukturalne sprawiają, że okrzemki dla roślin są znakomitym naturalnym środkiem przed niechcianymi szkodnikami roślin. Cylindryczne pancerzyki okrzemek mechanicznie uszkadzają powłoki szkodników, odstraszają je i ograniczają rozmnażanie.
  • Składnik nawożący i nawadniający: okrzemki dla roślin, z uwagi na ich dużą porowatość i własności sorpcyjne, dłużej utrzymują poziom wilgoci w glebie, tak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania roślin, w tym warzyw. Podsyp rośliny ziemią okrzemkową dla roślin. Twoje drzewa owocowe, warzywa i inne rośliny będą lepiej rosły i będą smaczniejsze. 

 

OKRZEMKI (ZIEMIA OKRZEMKOWA) W OGRODNICTWIE JAKO NATURALNY SKŁADNIK NAWOZU

W przypadku małych doniczek domowych posyp ziemię pod rośliną cienką warstwą okrzemek. W przypadku upraw ogrodowych stosuj większe ilości według własnego uznania. Rośliny podsypuj rano lub wieczorem.

Okrzemki jako naturalny repelent – naturalne zabezpieczenie roślin przed szkodnikami ogrodowymi lub drzewnymi.

Posyp okrzemkami obie strony liści. Unikaj stosowania okrzemek na kwiatach, gdyż mogą uszkodzić owady pożyteczne, takie jak pszczoły. Okrzemki nie zabijają dżdżownic, jeśli naniesiemy je na powierzchnię ziemi bez głębszej penetracji gleby. Posyp lub opryskaj pień drzewa roztworem okrzemek (1/3 szklanki na 1 litr wody), aby nie dopuścić do ponownego zasiedlania drzewa przez szkodniki. 

Zalecenia i środki ostrożności

Nie dopuszczaj do przedostania się produktu do oczu, gdyż może to powodować ich suchość. Unikaj długotrwałego wdychania dużych stężeń produktu, gdyż może to doprowadzić do podrażnień układu oddechowego. Zakładaj maskę na twarz i/lub postępuj ostrożnie szczególnie wtedy, gdy masz problemy z płucami i układem oddechowym np. astmę. Nigdy nie stosuj krystalicznych form okrzemek oraz tych nieposiadających jakości spożywczej. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia organizmów żywych.